B12 Vitamininin Önemi

B12 Vitamini sağlığımız için kritik öneme sahip temel bir vitamindir. Bu vitamin alyuvarların üretilmesi, DNA yapımı ve bakımı, sinir hücresi oluşturulmasının yanı sıra sağlıklı işleyen bir metabolizmanın sürdürülmesinden sorumludur. Ayrıca sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve beyin için büyük önem taşır. Sağlığımız üzerinde bu kadar büyük rol oynayan bir vitamini yeterli miktarda aldığınızdan emin olmanız önemlidir.

Vücudumuz, kendisi için pek çok vitamini oluşturabilme gibi emsalsiz bir yeteneğe sahiptir. Yetersizlik gördüğü zaman hiçbir şeyin aksamaması için bir çözüm bulur veya üretir. Ne yazık ki B12 vitamini vücudun kendisi için üretebildiği besinler arasında bulunmaz. Bu vitaminden yeterli ölçüde almanın tek yolu, hayvansal yiyecek yönünden zengin bir beslenme düzeni veya takviyelerdir. 

Çalışmalar insanların yaklaşık %15’inin beslenme düzenlerinde yeterince B12 Vitamini tüketmediğini gösterir. Bu yüzdenin içinde kalan insanlarda B12 eksikliklerine en sık 50 yaş ve üzeri kadınlarda rastlanmaktadır.

Vejetaryen ve vegan kişiler düzenli bir takviye almadıkları takdirde genellikle B12 Vitamini eksikliği yaşarlar. Bebekler ve çocuklar da vitamin eksikliğinden etkilenebilir. Bu eksiklik hızlıca çözülmezse anemi ve hatta öğrenme zorlukları gibi sorunlara yol açabilir.

Bu aşamada normal beslenme düzeninizde kendiniz veya çocuğunuzun yeterli B12 alıp almadığını merak ediyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı endişe verici semptomlar şu şekildedir:

 • Bulanık görme
 • Ara sıra kabızlık
 • İştah kaybı
 • Gaz
 • İshal
 • Yorgunluk
 • Bayılma Hissi
 • Halsizlik
 • Dilde pürüzsüzlük
 • Zihinsel sorunlar (depresyon veya davranış değişiklikleri gibi)
 • Nefes darlığı

Siz veya çocuğunuz bunlardan herhangi birini veya daha farklı semptomlar geçiriyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz. Ayrıca hem B12 düzeylerinize hem de eksiklik çektiğinizi düşündüğünüz diğer önemli vitamin ve minerallere detaylıca bakması için kan testi yapmasını talep edebilirsiniz.

Bu eksiklikleri ilk evrelerinde, genel sağlığınıza büyük zarar vermeden tespit etmek en iyisi olacaktır.

B12 vitamini eksikliğini önlenmeye veya gidermeye yardımcı olmak için doktorunuz bir takviye reçete edebilir ya da sadece beslenme düzeninizdeki et, yumurta, süt ürünleri, kümes hayvanı eti ve deniz ürünlerinin miktarını artırmanızı tavsiye edebilir. Küçük bir artış bile büyük fark yaratabilir. Bu yiyeceklerin her birinde doğal olarak bulunan B12 vitamini ve hem besleyici hem de sağlığımız için gerekli diğer vitaminler mevcuttur.

Bu yiyecekleri beslenme düzeninize dahil etmemeyi tercih ediyorsanız kolesterolünüzü yükseltmeyecek sayısız B12 takviyesi mevcuttur. Popüler takviyeler NatureMade, kyani ve Vitafusion tarafından üretilir. Dilerseniz B12 aşısı dahi olabilirsiniz. B12 vitamini bu kadar etkili bir rol oynarken vücudunuzun her gün ihtiyaç duyduğu düzeyde B12 almayı ihmal etmemeniz çok önemlidir. Bu yüzden tavsiye edilen doza özenle uyun. Hangi B12 takviyesinin size uygun olduğundan emin değilseniz doktorunuza danışın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *