Anksiyete için Doğal Çareler

Anksiyeteyi ilaçsız tedavi etmek

Anksiyete Nedir?

Anksiyete, gerginlik ya da hem yakın hem de uzak gelecekle ilgili belirsizlik durumuna odaklanma şeklinde ortaya çıkan sinirsel bir bozukluktur. Oldukça yaygın olan bu rahatsızlık, bünyeyi zayıflatabilir. Anksiyete, büyük bir zorluk veya tamamlanması için dikkat gerektiren bir görev varlığı durumunda daha da zorlayıcı bir hal almaktadır. Aslında çoğumuz, yaklaşan projeler veya gözümüzde büyüyen son teslim tarihler yüzünden az da olsa endişe ve stres yaşarız. Fakat gerçek anlamda anksiyete sorunu çekenlerde bu son teslim tarihleri ya da projeler uykusuzluk, kalp atışının hızlanması ve odaklanma güçlüğüne sebep olur. Bu kişiler, akılları sürekli olarak gelecekle ilgili belirsizliklerle meşgul olduğundan başka hiçbir görevi yerine getiremez.

 

Anksiyeteyi bu kadar zayıflatıcı hale getiren, sıklıkla depresyona eşlik etmesidir. Depresyon kolayca tedavi edilse de, genelde geçmişle olmuş ve sonuçları şimdi hissedilen olaylarla ilgili memnuniyetsizlik ve sıklıkla da pişmanlıkla beraber gelen aşırı bir tepki olarak anlaşılmaktadır.

Anksiyete ve İltihaplanma

Bu rahatsızlıkların birini ya da ikisini yaşayan çok sayıda insan olduğundan akla gelen başka bir soru da anksiyete ve iltihaplanma arasında bir ilişki olup olmadığıdır. Depresyon veya anksiyeteden muzdarip olanların vücudundaki ve beynindeki iltihaplanma oranı ürkütücü bir şekilde yükselir.

 

İltihaplanmanın, bilhassa da beyindeki iltihaplanmanın kontrolümüzden çıkmaması çok önemlidir. Beyinde DHA ve EPA olmak üzere iki yağ asidi türü vardır. DHA’nın açılımı dokosaheksaenoik asit, EPA’nın açılımı ise eikosapentaenoik asittir. Bu iki yağ asidi, iltihaplanma seviyesini düşük tutma ve beynin yapısal formunu muhafaza etme konularından birlikte sorumludur.

Doğal Çareler

  • Omega 3
  • Yakın zamanda yapılan çalışmalar, Omega 3’ün anksiyete ve depresyonla önceden sanılana göre çok daha fazla ilişkili olduğunu belirtiyor. Çalışmalar, EPA seviyesindeki yüksekliğin anksiyeteyi ve depresyonu azaltabileceğini gösteriyor. Balık tüketiminin yüksek olduğu noktalarda depresyon ve anksiyete seviyesi daha düşüktür. Omega-3’ün (bilhassa EPA’nın) iltihaplanmayı ve onun anksiyete ya da depresyon gibi yan etkilerini azalttığı kanıtlandı. Omega 3’ün anksiyete ve depresyonla bağlantılı başka bir faydası da, tüketiminin stres seviyesini düşürmesi. Omega 3, bizi strese karşı daha dirençli yapmasının yanı sıra ruh halimizi de düzenleyici bir etkiye sahip.
  • Egzersiz
  • Doğal bir stres azaltma yöntemi olan egzersiz, anksiyeteyi ve depresyonu doğal yollardan tedavi ettiği için sıklıkla tavsiye ediliyor. Fiziksel aktivitenin beyinde salgıladığı endorfin, “mutluluk” hissi veriyor. Çalışmalar, stres ve anksiyete seviyesinin azaltılması için kalp atışının 21 dakika boyunca yükseltilmesi gerektiğini gösteriyor.
  • Çay İçin
  • Oturup bir fincan sıcak çay içmek yalnızca rahatlatıcı değildir, aynı zamanda anksiyeteyi tedavi edici olduğu kanıtlanmıştır. Bu özellik bilhassa papatya çayı ve yeşil çayın içinde bulunan maddelerde vardır. Çay sevmiyor musunuz? Çayın içinde bulunan L-theanine ve Apigenin maddelerinin aynı faydalı bileşenlerini içeren bir takviye alabilirsiniz. Kyäni Sunrise bu aminoasitlerin yanı sıra başka pek çok faydalı besin maddesini içeren harika bir kaynaktır.
  • Derin Nefes Alın

Panik olduğunuzda “derin bir nefes almak” iyi bir fikirdir. Yoga dersinde veya herhangi bir zamanda burnunuzdan nefes almak, bir süre tuttuktan sonra da ağzınızdan yavaşça vermek, zihniniz üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *